Hitorie kuželny
kuzelna

V roce 1975 se dokončuje stavba kuželny. V roce 1976 se na nových sadurytových drahách zahajuje provoz. Na stavbě kuželny se podílelo hodně Machovských občanů a velká část odpracovaných hodin byla v akci „Z“ (zdarma). V roce 1978 je přihlášeno první družstvo kuželkářů do soutěže. Prvními hráči kuželek byli: Janík Miroslav, Janík Vladimír, Janík Zdeněk, příležitostně Janík František, Zatloukal Václav ml, Valčík Jiří, Svozílek Pavel, Michalík Josef st. Zeman Jaroslav, Zelina Lubomír, Konečný František a Michalík Jaroslav ml. V dalším roce tyto hráče doplňuje Husek Bohuslav ml. Hraje se na nové kuželně, ale bez automatických stavěčů a vraceče koulí. Stavěče nahrazují dorostenci, kteří staví 600 hodů za 10 korun. Hospodářem a správcem kuželny, byl Valčík Jiří. Výbor zajistil trenéra kuželek pro mladé a perspektivní hráče pana Jaroslava Šimka z Gottwaldova. Tréninku se pravidelně účastnili, Michalík Jaroslav, Zatloukal Václav, Husek Bohuslav, Michalík Jiří a Dovrtěl Milan. Tito hráči se stali oporami družstva kuželkářů po mnoho dalších let. Trenér Šimek dojížděl na tréninky na galuskovém kole. Odměna za jeho práci byla občas zelenina z místního zahradnictví. Ze stavěčů kuželek se stali řadoví kuželkáři, neměl kdo stavět kuželky. Pro naše hráče to bylo velmi náročné. Každý musel 100 hodů odehrát, 200 hodů stavět kuželky, 100 hodů vracet koule, 100 hodů psát zápis a 100 hodů zapisovat na tabuli. Přesto jsme hráli a postupně se zlepšovali. Topilo se v kamnech. Ústřední topení bylo vybudováno v roce 1985. V roce 1988 jsou v kuželně namontovány firmou z Trutnova automatické stavěče kuželek. V roce 1989 se družstvo kuželkářů v okresní soutěži umístilo na 2. místě, což byl velký úspěch. V září je založeno „B“ družstvo kuželek. V dubnu 1991 se družstvo Machová „A“ umístilo v okresní soutěži na 1. místě a postoupilo do krajské soutěže. Družstvo tvořili Zatloukal Václav, Husek Bohuslav, Michalík Jaroslav, Michalík Jiří, Dovrtěl Milan, Janík Miroslav a Kubeša Václav. V krajské soutěži Kubešu Václava nahrazuje Zatloukal Vlastimil. V letech 1994 až 96 se na naší kuželně pořádal turnaj pro zdravotně postižené kuželkáře. Těchto turnajů se účastnili nejlepší zdravotně postižení kuželkáři z celé Československé republiky. Akce byla zhodnocena v tisku i rozhlase. V roce 1996 družstvo kuželek Machová „B“ postoupilo do krajské soutěže a hraje ve stejné soutěži s Machovou „A“. Škoda, že jenom jeden rok. V roce 1999 se na přeboru mužů okresu Gottwaldov umístil na druhém místě Václav Zatloukal, byl to velký úspěch v konkurenci ligových hráčů.

V letech 2001-2003 má Sokol čtyři kuželkářské družstva v soutěži, jsou to Machová „A“ „B“ „C“ a dorost. Družstvo Machová „A“ hralo ve složení Václav Zatloukal, Vlastimil Grebeníček, Jiří Mrlík, Milav Dovrtěl, Roman Fryštacký, Jaroslav Michalík, Radek Stoklásek a občas tomuto družstvu pomáhal Bohuslav Husek. K větším úspěchům té doby patří postup Romana Fryštackého na mistrovství České republiky juniorů v roce 2002 konané v Českých Velenicích, kde se umístil na 18. místě. V roce 2003 postoupili dva naši junioři na mistrovství České republiky hrané v Chomutově. Radek Stoklásek se umístil na pěkném 16. místě a Tomáš Zatloukal nedohrál pro zranění.

Rok 2009. V sezóně 2008-2009 družstvo „A“ - v těžké konkurenci Jihomoravské divize se umístilo na 8.místě ,družstvo„B“ v krajském přeboru se umístilo na 5.místě. Dorost v přeboru Zlínského kraje, ve složení Gala Jan, Husková Jana, Grebeníček Adam, Dovrtěl Filip se umístili na 3.místě. K většímu úspěchu tohoto roku patří vítězství na turnaji dvojic o pohár Hanáckých Atén v Kroměříži. V těžké konkurenci hráčů, převážně z České a Slovenské republiky se naší dvojici podařilo zvítězit. Zasloužili se o to Michalík Jaroslav a Mrlík Jiří. Ve dnech 21.8. - 30.8. jsme pořádali I. ročník Memoriálu Václava Zatloukala. Dne 25. prosince jsme pořádali 25. ročník Vánočního turnaje.

Rok 2010. V měsících leden - květen se 11. našich kuželkáři zúčastnili přeborů jednotlivců Zlinského kraje v kategoriích – dorost, dorostenky, junioři a muži. V kategorii muži postupil Jirka Mrlík do finále mistrovství České republiky které se hrálo 1. května v České Třebové, přesto že se Jirkovi nedařilo nejlépe obsadil 31.místo. V sezóně 2009- 2010 v se družstva kuželkářů zúčastňovala jednotlivých kuželkářských soutěží a to následovně: Dorost v přeboru Zlínského kraje, se umístil na 6. místě. Machová "B"v přeboru Zlínského kraje se umístnila na 9, místě a družstvo Machová „A“ ve složení Mrlík Jiří, Michalík Jaroslav, Husek Bohuslav, Dovrtěl Milan, Grebeníček Vlastimil a Stoklásek Radek, se umístilo na 1. místě v Jihomoravské divizi a postoupilo do III. kuželkářské ligy. V létě 2010 odchází Jiří Mrlík na hostování do Luhačovic hrát nejvyšší soutěž v kuželkách, což byla I. liga. V družstvu „A“ ho nahrazuje Miroslav Míšek z Chropyně. Ve dnech 20.8. - 29.8. jsme pořádali II. ročník Memoriálu Václava Zatloukala. Dne 25. prosince jsme pořádali 26. ročník Vánočního turnaje.

Rok 2011. V měsíci únor a březen se 11. kuželkářů zúčastnilo mistrovství Zlínského kraje jednotlivců v kategorií dorost, dorostenky, junioři a muži. V sezóně 2010-2011 se družstva zúčastňovala jednotlivých kuželkářských soutěží a to následovně: Dorost v lize Zlínského kraje se umístil na 7. místě. V jarním období se nejlépe dařilo Jiřímu Michalíkovi. Machová "B" v přeboru Zlínského kraje se umístila na 11. místě a Machová "A" v III. kuželkářské lize se umístila na 5. místě. V letním období proběhla rozsáhlá rekonstrukce kuželny, kterou zajistil obecní úřad. Opravila se kompletně střecha, včetně zateplení stropů, dále zateplení fasády, výměna oken a vchodových dveří. Po této rekonstrukci proběhlo v celé kuželně vymalování a nezbytný úklid celé kuželny. Ve dnech 19.8. - 28.8. jsme pořádali III. ročník Memoriálu Václava Zatloukala. Dne 25. prosince jsme pořádali 27. ročník Vánočního turnaje.

Rok 2012. V zimních a jarních měsících se 11. kuželkářů TJ Sokol Machová zúčastnilo mistrovství Zlínského kraje jednotlivců v kategoriích dorost, dorostenky, junioři, muži a senioři. Velký úspěch v juniorské kategorii zaznamenal Gala Jan, který se na přeborech Zlínského kraje v kategorii junioři umístil na 3. místě a postoupil do finále mistrovství České republiky v Rokycanech u Plzně, kde obsadil 18. místo. V sezóně 2011 - 2012 se družstvo „A“ umístilo ve třetí lize na 11. místě a po dvouletém působení v této soutěži končí. Všechny domácí zápasy ve třetí lize družstvo odehrálo na kuželně v Kroměříži, protože Machovská kuželna nesplňuje požadavky na tuto soutěž. Ve dnech 3.9. - 11.9. jsme pořádali 4. ročník Memoriálu Václava Zatloukala. Dne 25. prosince jsme pořádali 28. ročník Vánočního turnaje.

Rok 2013. V měsících leden a únor se 14. kuželkářů zúčastnilo mistrovství Zlínského kraje jednotlivců. Na mistrovství Č.R. se žádný náš hráč neprobojoval. V sezóně 2012 – 2013 se dorost v soutěži Zlinského kraje umístil na 8. místě. Machová „B“ přeboru Zlinského kraje se umístila na 14. místě. Machová „A“ v Jihomoravské divize se umístila na 9. místě. Ve dnech 14.8. - 23.8. jsme pořádali 5. ročník Memoriálu Václava Zatloukala. Dne 25. prosince jsme pořádali 29. ročník Vánočního turnaje.

Rok 2014. V měsících leden a únor se 15 Machovských kuželkářů zúčastnilo mistrovství Zlínského kraje jednotlivců v kategoiích žákyně, dorostenci, dorostenky, junioři, juniorky, muži, ženy, senioři. Na mistrovství Č.R. jednotlivců se žádný náš hráč neprobojoval. V sezóně 2013 - 2014 se dorost ve složení Roman Škrabal, Margita Fryštacká a Šárka Drahotuská se umístil v přeboru Zlínského kraje na 6. místě. Machová „B“ v soutěži krajského přeboru se umístila na 11. místě. Machová „A“ v soutěži Jihomoravské divize se umístila na 7. místě. Ve dnech 20. - 30.srpna jsme pořádali 6. ročník Memoriálu Václava Zatloukala. Dne 25. prosince jsme pořádali 30. ročník Vánočního turnaje.

Rok 2015. V lednu a únoru se 10 Machovských kuželkářů zúčastnilo Mistrovství Zlínského kraje jednotlivců. V kategori muži nás zastupovali: Jiří Mrlík, Michal Laga, Roman Hrančík a Miroslav Míšek, senioři: Bohuslav Husek a Milan Dovrtěl, junioři: Jiří Michalík, juniorky: Kateřina Fryštacká, dorostenky: Šárka Drahotuská a Margita Fryštacká. Nejvíce se dařilo Jiřímu Mrlíkovi, který se na Mistrovství Zlínského kraje umístil na 2. místě. Velmi dobře zahrál i v semifinále Mistrovství České republiky. Hrálo se 14. února ve Vyškově, kde se umístil na 3. místě ze 48 zúčastněných hráčů a postoupil do finále Mistrovství České republiky v Poděbradech. Tohoto finále se nezúčastnil z důvodu pracovní zaneprázdněnosti. V sezóně 2014 – 2015. Machová „C“ se umístila v soutěži Zlínského kraje na 10. místě. Machová „B“ se umístila v přeboru Zliského kraje na 11. místě. Machová „A“ ve složení Milan Dovrtěl, Vlastimil Brázdil, Vlastimil Grebeníček, Roman Hrančík, Bohuslav Husek, Michal Laga a Miroslav Míšek v soutěži Jihomoravské divize se umístila na 5. místě. Ve dnech 19. - 29.srpna jsme pořádali 7. ročník Memoriálu Václava Zatloukala. Dne 25. prosince jsme pořádali 31. ročník Vánočního turnaje.

Rok 2016. V zimních a jarních měsících se 15 Machovských kuželkářů zúčastnilo Mistrovství Zlínského kraje. Dále se probojoval pouze Bohuslav Husek v kategorii „senioři“ umístil se na 5. místě a postoupil do semifinále v Kroměříži. Rozhodovalo se v souboji krajů Vysočina, Jihomoravský a Zlínský. Z tohoto turnaje postupovalo prvních 14 hráčů ze 48. Bohuslav Husek se umístil na 9. místě a postoupil do finále mistrovství České Republiky konaném dne 30. května 2016 v Rosicích a umístil se na 38. místě. V sezóně 2015-2016 se kuželkáři pravidelně zúčastnili 4. kuželkářských soutěží. Družstva A,B,C a dorost. Machová „A“ v Jihomoravské Divizi se umístila na 3. místě a díky tomu že vítěz této soutěže odmítl postup jsme se opět vrátili do III. Ligy. Začátkem června 2016 proběhla velká rekonstrukce Machovské kuželny. Museli jsme během 14-ti dnů demontovat automatické stavěče kuželek. Vysekat a zabetonovat nové dopadliště a posunout stěnu na počítadla. Byla oslovena většina aktivních kuželkářů, ale účast na jednotlivých brigádách byla slabší, než jsme očekávali. Velmi aktivně se zapojili Bohuslav Husek, Josef Dvořák a Bohumil Fryštacký. Po demontáži kuželny přijela firma JR Digital Daněček a staré saduritové dráhy po čtyřiceti letech nahradila novými skládacími drahami. Nově se přestavěla strojovna s novým vracečem koulí, byli zakoupeny nové kuželky i nové koule. Firma Elins Radek Husek přemontovala a doplnila osvětlení kuželny v hodnotě zhruba 10000 Kč. Materiál a práci provedla v rámci sponzora naší TJ. Dále proběhla celková oprava ústředního topení. Ve vstupní chodbě položil Leoš Hamrlíček novou dlažbu. Chodbu a hlediště vymaloval Radek Stoklásek. Dne 20. srpna proběhla kolaudace nově zrekonstruované kuželny. Díky rekonstrukci kuželny, máme dráhy, které patří mezi nejkvalitnější ve Zlínském kraji, i když jsou jenom dvě. Ve dnech 17. - 27. srpna, jsme pořádali Memoriál bratrů Zatloukalových. Dne 25. prosince jsme pořádali 32. ročník Vánočního turnaje.

Rok 2017. V sobotu 28. ledna 2017, jsme na naší nově zrekonstruované kuželně uspořádali mistrovství Zlínského kraje žáků a žákyň, hrálo se na 100 hodů sdružených. Naši kuželkáři na turnaji neměli zastoupení. Již 7. ledna a potom 28. a 29. ledna se rozběhly kvalifikace kuželkářů Zlínského kraje na mistrovství České republiky jednotlivců. Sokol nominoval 15 hráčů a hráček v kategoriích dorostenky, junioři, juniorky, muži a senioři. Do finále mistrovství České republiky se probojoval pouze Milan Dovrtěl v kategorii senioři. Začátkem května se zúčastnil finále mistrovství České republiky v Teplicích, bohužel tento turnaj se mu nevydařil a umístil se na 47. místě. V sezóně 2016 – 2017. se kuželkáři účastnili 4. kuželkářských soutěží. Dorost - v této kategorii se ve Zlínském kraji nesehnal potřebný počet družstev, proto dorostenci a dorostenky hráli formou 6-ti turnajů na čtyřdráhových kuželnách: ve Zlíně, Vsetíně a Valašském Meziříčí. Turnajů se zúčastnilo celkem 20 dorostenců a dorostenek Zlínského kraje. Náš oddíl nominoval do těchto turnajů dvě dorostenky, které si v této soutěži vedly velmi dobře. Na celkovém 4. místě se umístila Margita Fryštacká a na 5. místě Šárka Drahotuská. Družstvo Machová „C“ v Krajské soutěži se umístila na 12. místě. Družstvo Machová „B“ v Krajském přeboru se umístila na 11. místě a družstvo Machová „A“v III. kuželkářské lize se umístila na 10. místě a udržela se v této soutěži i pro příští sezónu. Ve dnech 18. - 26. srpna, jsme pořádali Memoriál bratrů Zatloukalových. Dne 25. prosince jsme pořádali 33. ročník Vánočního turnaje.

Rok 2018. Dne 7. a 27. ledna se 15. Machovských kuželkářů zúčastnilo mistrovství Zlinského kraje v kategorii dorost, dorostenky, junioři, juniorky, muži a senioři. Nejlépe se dařilo Jiřímu Mrlíkovi, který se umístil na 3. místě a postoupil do finále mistrovství České Republiky hrané 5.-6. května v Rokycanech. Tohoto finále se Jirka Mrlík nezúčastnil. Zaměstnavatel ho neuvolnil. V sezóně 2017-2018 dorost hrál formou turnajů, Machová „C“ v Krajské soutěži se umístila na 12. místě. Machová „B“ v Krajském přeboru se umístila na 11. místě. Machová „A“ v III. kuželkářské lize se umístila na 9. místě. Dne 28. dubna se naše dvě pětičlenná družstva zúčastnila prestižního 47. ročníku mezinárodního kuželkářského turnaje osvobození města Olomouce. Turnaj se hrál od 26. dubna do 8. června. Družstvo „B“ se umístilo na 12. místě a družstvo „A“ na 1. místě. Po mnoha letech se Machovským kuželkářům podařilo tento prestižní turnaj vyhrát. Na turnaji hrálo celkem 68 družstev z České a Slovenské republiky. Nejlepším hráčem našich družstev byl Jiří Mrlík, který se v jednotlivcích umístil na 2. místě a v disciplíně (dorážka) také na 2. místě z 340 zúčastněných hráčů. Dne 17. 25. srpna proběhl na kuželně Memoriál bratrů Zatloukalových. Zúčastnilo se ho celkem 68 hráčů. Soutěžilo se ve dvou kategoriích a to muži, ženy na 100 hodů sdružených a nejlepší dorážka. V kategorii ženy se na 1. místě umístila Lenka Menšíková – TJ Sokol Luhačovice výkonem 464. V kategorii muži se na 1. místě a vítězem memoriálu stal Jiří Mrlík TJ Sokol Machová výkonem 499. Nejlepší dorážka Michael Divílek st. Jiskra Otrokovice 185. Dne 22. prosince jsme pořádali 34. ročník Vánočního turnaje.

Rok 2019. Dne 5,6, a 27. ledna se naši kuželkáři zúčastnili přeborů jednotlivců Zlinského kraje v kategoriích žáci, dorost, juniorky, ženy a muži. V kategorii ženy se Kateřina Fryštacká umístila na 3. místě a postoupila do finále mistrovství České Republiky v Hořicích, kde se umístila na 34. místě. V kategorii muži se Michal Laga umístil na 2. místě a také postoupil do finále mistrovství České Republiky ve Valašském Meziříčí, kde se umístil na 41. místě. V sezóně 2018 – 2019 se naši kuželkáři zúčastnili 4. kuželkářských soutěží. Žáci a dorost hráli formou 10 turnajů na čtyř dráhových kuželnách: ve Zlíně, Vsetíně, Valašském Meziříčí, Kroměříži a Otrokovicích. Turnajů se zúčastnilo celkem 17 dorostenců a 23 žáků Zlínského kraje. TJ Sokol Machová reprezentovali: Oldřich Žák, Jiří Hanák, Karolína Zifčáková, Václav Vlček, Gabriela Benková a Jakub Pavlištík. Vedoucí družstva: Bohuslav Husek. Machová „C“ v Krajské soutěži se umístila na 10. místě. Vedoucí družstva: Miroslav Ševeček. Machová „B“ v Krajském přeboru se umístila na 13. místě. Vedoucí družstva: Jiří Fryštacký. Machová „A“ v III. kuželkářské lize se umístila na 8. místě. Hráči tohoto družstva: Vlastimil Brázdil, Milan Dovrtěl, Roman Hrančík, Bohuslav Husek, Pavel Jurásek, Michal Laga a Miroslav Míšek. Vedoucí družstva: Bohuslav Husek.

Za 40 let aktivní činnosti si Machovští kuželkáři vybudovali dobré jméno. Dokazuje to fakt že v sezóně 2018 – 2019 byli na hostvání ve vyšších soutěžích. Mrlík Jiří, TJ Sokol Luhačovice – Interliga. Fryštacká Kateřina, Husková Jana, Hrančíková Eliška, Jiskra Otrokovice II. Liga. Naše „A“ družstvo mužů ve III. Kuželkářské lize.